צעירים לנצח

בעבר, בית צמוד קרקע בכפר היה סמל לאיכות חיים. אך יותר ויותר זוגות צעירים מבינים היום שהחלום לא כל כך ורוד, ולמגורים בפרברי העיר ישנם גם חסרונות, כמו מרחק ממוקדי הבילוי והתרבות ונסיעות ארוכות לעבודה, לקניות, לחוגים וכו'.

 זוגות רבים מעדיפים לרכוש דירה נוחה בעיר במקום דירה גדולה במקום מרוחק יותר, כדי לזכות ביתרונות של חיי העיר. הורים צעירים מעדיפים את הקרבה למקום העבודה, שלרוב מצויה בעיר או בשוליה, כדי לחסוך את העמידה בפקקים בבוקר ובערב. להורים חשוב גם שמקום העבודה יהיה קרוב לגנים ולבתי הספר של הילדים. בישראל, שבה יש משפחות רבות עם שני ילדים ויותר, איסוף הילדים ממוסדות חינוך הוא מרכיב דומיננטי בחיי היומיום. כשעובדים בעיר וגרים בפרברים צריך לצאת יותר מוקדם מהעבודה כדי להספיק לאסוף את הילדים. ההורים מעדיפים להיות קרובים אל הילדים גם בשעות העבודה, למקרה שיזעיקו אותם בגלל סיבה מסוימת.

גם לערים עצמן יש אינטרס לא מבוטל למשוך אליהן צעירים. אוכלוסייה צעירה הופכת את העיר לתוססת יותר ומזריקה לה חיים חדשים והזדמנויות רבות לצמיחה והתפתחות.

אז איך גורמים לאנשים צעירים לחזור לערים?

באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית, מה שמוכר בשם "תמ"א 38", יוצרים תמהיל דירות שמאפשר גם לצעירים לרכוש דירה. פרויקטים אלו מציעים דירות לא גדולות כמו דירות למשפחות בפריפריה, אבל מספיק מרווחות כדי להכיל זוג עם ילד או שניים ואפילו שלושה.

איך מתאימים דירות קטנות לצרכי משפחות?

הסוד טמון בתכנון מוקפד. יש לנצל היטב כל סנטימטר, בלי לבזבז שטחים מיותרים על מסדרונות, כדי להשאיר יותר מרחב בחדרים. היום יש מגמה אצל אנשים צעירים לעבוד מהבית. כשמדובר בדירת ארבעה, חמישה חדרים, כדאי שחדר אחד יהיה נפרד מכל השאר, עם יחידת שירותים ומקלחת משלו, כדי שיוכל לשמש כחדר עבודה או כקליניקה. בכלל, בנייה עירונית שמיועדת למשפחות צעירות צריכה להתבסס על ההנחה שהמשפחות האלה יישארו בדירה זמן רב. הדגש צריך להיות על נוחות ויעילות. רצוי גם ליצור מערכת מיזוג ידידותית לסביבה וחסכוני, שמאפשרת למזג חלקים בבית בנפרד.

[מבוסס על כתבה מאת חבצלת דמארי שהתפרסמה ב-ynet בתאריך 15.03.17]

 

אהבתם? יש לנו מה להציע.

לפרטים נוספים צרו קשר: 0544-398400

 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
התקשרו אליי!
+
שגר אותי!
 
נגישות